Zabawki dla dzieci

Przyczyną może być też co innego. Otóż kobieta jest – co już dawno wykazały badania – dużo bardziej od mężczyzny skłonna do zachowań emocjonalnych i opierania swoich poczynań na uczuciach. Zabawki odwzorowujące postaci ludzkie lub zwierzęta w sposób naturalny ułatwiają „emocjonalną grę”, podczas gdy autka, klocki lego i „techniczne” zabawki służą bardziej rozwojowi wyobraźni przestrzennej, refleksu czy sprawności fizycznej – wpisując się doskonale w bliższy chłopcom „pragmatyzm”.

Nie można także zapomnieć o przyczynach wynikających z różnic biologicznych pomiędzy płciami. Kobiety i mężczyzny przetwarza informacje w odmienny sposób. Panowie wykorzystują głównie prawą półkulę mózgu, odpowiadającą przede wszystkim za wszelkiego rodzaju funkcje przestrzenne. Kobiety funkcjonują bardziej w oparciu o półkulę lewą, a szczególnie lewy płat czołowy oraz układ limbiczny związany z przeżywaniem emocji. To zresztą doskonale wpisuje się w teorię przedstawioną w poprzednim akapicie.

Samochód zabawka

Kilka powyższych hipotez dość wyraźnie wskazuje na to, że zamiłowanie chłopców do słynnych „resoraków”, tudzież zabawek o charakterze manualno-technicznym, ma dość mocne korzenie. Nie znaczy to jednak wcale, że chłopiec bawiący się pluszowymi misiami będzie w przyszłości „mniej męski”, a dziewczynka rozmiłowana w kolejce elektrycznej – „mniej kobieca”.

Na wzbierającej fali poprawności politycznej i genderowej równości pojawiły się sugestie, aby dzieci wychowywać „bezpłciowo” – tak, by w przyszłości same mogły zadecydować, w którą stronę chcą się zwrócić. Te propozycje nie zatrzymały się zresztą wyłącznie na etapie teorii, bowiem wielu rodziców podjęło już tego rodzaju eksperymenty wychowawcze. Czy były słuszne, czas pokaże. Ale na pewno nie warto niczego zmieniać na siłę. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu dzieci leworęczne zmuszano do posługiwania się „jedynie słuszną”, prawą ręką. Życie pokazało jednak, że w porównaniu do tych, którym oszczędzono takiej „naprawy” – gorzej radziły sobie między innymi z nauką, pomimo całkowitej równości pod względem inteligencji. Kiedy pozwolono im znów posługiwać się sprawniejszą ręką, problem ten znikał w sposób naturalny.

Z zabawkami jest podobnie. Można oczywiście dociekać, dlaczego jest tak a nie inaczej, ale najlepiej będzie po prostu pozostawić sprawy własnemu biegowi, w konstruktywny sposób wspierając podświadome decyzje i wybory dziecka. A przede wszystkim – obdarzać go niezmiennie uwagą, zasłużonym szacunkiem i bezinteresowną miłością.

Powrót
Miś

Miś prawdę Ci powie

Chcesz poznać historię najciekawszych zabawek? Dowiedzieć się w jaki sposób kreatywnie bawić się z dziećmi. Które zabawki są bezpieczne i jak je rozpoznać? Jeżeli choć na jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś "TAK", oznacze to, że powinieneś zapoznać się z treścią naszego serwisu.Fotolia