
Bezpieczn zabawki
Jak rozpoznać bezpieczne zabawki?
Pokaleczone dłonie, siniaki, zatrucia pokarmowe – to tylko drobne i stosunkowo niegroźne efekty kontaktu dziecka z zabawkami, które nie spełniają podstawowych norm bezpieczeństwa. O poważniejszych skutkach lepiej nawet głośno nie mówić.
„No dobrze, ale teraz przecież wszystkie zabawki są takie same, skąd mam wiedzieć co jest dobre, a co złe?” – może ktoś zapytać. I faktycznie, rodzice postawieni sami sobie w sklepie z zabawkami mają twardy orzech do zgryzienia. Maluch domaga się kupna tego, co najbardziej mu się spodoba. Rodzic natomiast chciałby jak najlepiej spełnić zachciankę dziecka, a jednocześnie mieć pewność, że nowy nabytek jest dla niego bezpieczny.
W rozpoznawaniu bezpiecznych zabawek może pomóc nam znajomość podstawowych oznaczeń, jakie są zamieszczane na opakowaniach i etykietach. Warto przy tym pamiętać, że niektóre z nich są obowiązkowe, ich brak powinien więc natychmiast budzić naszą czujność. Poniżej krótkie omówienie najważniejszych symboli.
Symbol CE
To oznaczenie potwierdza deklarację producenta, że dany produkt spełnia dyrektywy unijne dotyczące między innymi bezpieczeństwa jego użytkowania, ochrony zdrowia użytkownika i ochrony środowiska. Dyrektywy te mogą być różne, zależnie od rodzaju wyrobu – samo oznaczenie nie określa, które z nich mają w konkretnym przypadku zastosowanie. Niemniej jednak daje jasną wskazówkę, że producent dołożył wszelkich starań, by jego wyrób był zgodny z odpowiednimi normami.
Symbol WE
Jest to certyfikat badania potwierdzającego, że zabawka spełnia wymogi prawa narzuconego przez Unię Europejską i nadawany jest przez instytucje niezależne.
Symbol TÜV
Oznaczone w taki sposób zabawki przeszły pomyślnie procedury badawcze i certyfikacyjne, przede wszystkim z zakresu bezpieczeństwa i higieny. Oznacza to między innymi, że wykonane zostały z niegroźnych dla dzieci materiałów oraz w sposób nie niosący za sobą ryzyka zrobienia dziecku krzywdy.
Symbol GS
Zwykle towarzyszy certyfikacji opisanej powyżej i oznacza, że dany produkt spełnia co najmniej niemieckie, a najczęściej ogólnounijne normy bezpieczeństwa. Znak ten nadawany jest wyłącznie przez rygorystycznie wyselekcjonowane, specjalistyczne laboratoria badawcze.