Zabawki dla dzieci

Niebezpieczne zabawki

jak je rozpoznać?

Zabawki pełnią w życiu dziecka niezmiernie istotną rolę – pomagają kreatywnie zagospodarować czas, rozwijają zdolności manualne i procesy poznawcze, uczą i po prostu sprawiają radość. Czasy, gdy w sprzedaży dostępne były jedynie proste klocki z drewna i przysłowiowe plastikowe kaczuszki minęły już na szczęście bezpowrotnie. Dziś do dyspozycji rodziców i ich pociech pozostają setki tysięcy najróżniejszych rozwiązań. Z takiej różnorodności wypadałoby się tylko cieszyć. Ale czy na pewno?

Problem w tym, że wiele z obecnych na rynku wyrobów nie powinno w ogóle trafić na sklepowe półki. W listopadzie 2012 roku włoska inspekcja handlowa skonfiskowała ponad 300 tysięcy importowanych z Chin zabawek zawierających ftalany, czyli środki chemiczne zmiękczające gumę, mogące doprowadzić do powstawania u dzieci wad rozwojowych. Wiele innych substancji również wielokrotnie przekraczało dozwolone normy. Ponadto wykryto, że część przedmiotów może po nadmiernym podgrzaniu wybuchnąć.

Przykłady niebezpiecznych zabawek

W jednej z amerykańskich sieci handlowych przez prawie dwa lata do każdej zakupionej pary dziecięcych butów dodawano gratis zabawkową bransoletkę z medalionem. Ta pozornie niewinna promocja zakończyła się jednak tragicznie. W 2006 roku czteroletni chłopiec przypadkowo połknął ów medalion, który odpadł od zabawki. Element pomalowany był na kolor srebrny, niestety użyta farba zawierała bardzo wysokie stężenie ołowiu. Malucha nie udało się uratować. Zmarł w szpitalu w Minneapolis.

W 2007 roku natomiast, w popularnej sieci szwedzkich sklepów meblowych pojawił się prosty „bujaczek” dla dzieci. Niby nic strasznego, ale okazało się, że źle wyważona lub wyprofilowana zabawka – na dodatek bez żadnych elementów umożliwiających wygodne przytrzymanie się – była dość niebezpieczna. Maluchy po prostu notorycznie z niej spadały, w sposób, który rodził poważne zagrożenie nawet skręcenia karku. Na szczęście w tym wypadku obyło się bez nieszczęść, a firma zachowała się w pełni profesjonalnie wycofując produkt z dystrybucji natychmiast po interwencji zaledwie jednego (sic!) zaniepokojonego rodzica.

Czytaj więcej
Miś

Miś prawdę Ci powie

Chcesz poznać historię najciekawszych zabawek? Dowiedzieć się w jaki sposób kreatywnie bawić się z dziećmi. Które zabawki są bezpieczne i jak je rozpoznać? Jeżeli choć na jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś "TAK", oznacze to, że powinieneś zapoznać się z treścią naszego serwisu.



Fotolia