
Barbie
Cudowny świat Barbary Roberts.
Ta niepozorna lalka o wyglądzie supermodelki na zawsze odmieniła świat. I chociaż Barbie liczy sobie już ponad 50 wiosen, to wciąż nie przestaje zachwycać, inspirować i uczyć. Oraz wzbudzać wyjątkowo silne kontrowersje…
Historia lalki zaczęła się w połowie XX-go wieku. W 1945 roku Ruth Handler – córka polskich Żydów, którzy wyemigrowali do Ameryki – założyła wraz z mężem Eliotem niewielką firmę Mattel Creations. Początkowo zajmowali się produkcją plastikowych ramek do zdjęć. Z odpadów poprodukcyjnych powstawały też domki dla lalek i proste zabawki. Wszystko to wprawdzie pozwalało rodzinie egzystować na całkiem zadowalającym poziomie, ale wcale nie wróżyło firmie wielkiej międzynarodowej kariery, która wkrótce stała się jej udziałem.
Same narodziny Barbie okrywa w pewnym sensie lekka mgiełka tajemnicy. Wiadomo na pewno, że na pomysł stworzenia lalki przypominającej dorosłą kobietę – którą można będzie przebierać i obsadzać w różnych rolach, i która będzie miała swoją własną historię życiową – Ruth wpadła obserwując zabawy swojej córki, Barbary. Nie ma natomiast stuprocentowej pewności, co do tego, w jaki sposób idea przekształciła się w rzeczywistość.
Jedna z wersji głosi, że małżeństwo Handlerów po prostu pracowało przez kilka lat nad postacią i filozofią zabawki, a gotowy produkt jest ich autorskim dziełem. Inni twierdzą, że Barbie jest po prostu kopią niemieckie Lilli. Prawda wydaje się jednak leżeć – jak zwykle – po środku: sam pomysł należy wyłącznie do Ruth Handler, natomiast wygląd i wykonanie faktycznie mogło być zainspirowane Lilli (stworzoną na wzór postaci jednego z popularnych niemieckich komiksów dla dorosłych), którą kupiła podczas podróży do Szwajcarii.
Barbie - ikona stylu
Tak czy inaczej Barbie zadebiutowała 19 marca 1959 roku podczas targów zabawek odbywających się w Nowym Jorku. Występowała w dwóch wersjach – jako blondynka i brunetka – i ubrana była w czarno-biały kostium kąpielowy. Kosztowała wówczas zaledwie 3 dolary i z miejsca zyskała olbrzymią popularność. W pierwszym tylko roku produkcji sprzedano jej ponad 35 000 egzemplarzy! Państwo Handlerowie odnieśli wielki sukces, a firma Mattel stała się wkrótce czołowym – i najbardziej rozpoznawalnym – producentem lalek na świecie.