Zabawki dla dzieci

Kreatywna zabawka

Jak rozwijać kreatywność dziecka poprzez zabawę?

„W co się bawić, w co się bawić?” – zastanawiał się kiedyś w jednej z piosenek Wojciech Młynarski. Wprawdzie rozterka popularnego satyryka skupiała się raczej na rozrywkach przeznaczonych dla dorosłych i miała wydźwięk czysto retoryczny, ale samo pytanie ma znacznie głębszy sens…

Dziecko już od najmłodszych lat prezentuje niezgłębione pokłady ciekawości i kreatywności. Jest w stanie znaleźć najbardziej nawet nieprzewidywalne zastosowania dla najzwyklejszych przedmiotów, znajdując w tym mnóstwo radości. Rodzice doskonale zresztą wiedzą, że co bardziej ciekawskie maluchy znacznie chętniej sięgają po wszelkie znajdujące się w zasięgu wzroku i rąk przypadkowe przedmioty, niż po wyrafinowane zabawki stworzone specjalnie z myślą o nich.

Fajnie. Tylko, że niestety często ci sami rodzice nie mają kompletnie pomysłów na wykorzystanie tej dziecięcej skłonności. Tymczasem – pozornie uciążliwe – zainteresowanie latorośli otaczającym ją światem jest dla nich doskonałą okazją do tego, by w kontrolowany sposób wspomagać rozwój jej kreatywności i uczyć poprzez zabawę!

Zabawka, coś więcej niz zabawa

Samo słowo „zabawka” ma co najmniej dwojakie znaczenie. W kontekście językowym – oznacza przedmiot służący po prostu rozrywce i przyjemnemu zagospodarowaniu wolnego czasu. Tak też – i tylko tak – jest często traktowane przez rodziców, którzy w kupowaniu dziecku kolejnych pluszaków, klocków, samochodzików czy lalek widzą szansę na zapewnienie sobie wreszcie odrobiny „świętego spokoju”.

Z psychologicznego i pedagogicznego punktu widzenia – zabawka jest jednak czymś, co ma spełniać rolę edukacyjną i wspomagać rozwój dziecka. Tyle tylko, że aby tak się faktycznie działo, potrzebna jest pomoc z zewnątrz. To właśnie jest zadanie rodziców.

Miś

Miś prawdę Ci powie

Chcesz poznać historię najciekawszych zabawek? Dowiedzieć się w jaki sposób kreatywnie bawić się z dziećmi. Które zabawki są bezpieczne i jak je rozpoznać? Jeżeli choć na jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś "TAK", oznacze to, że powinieneś zapoznać się z treścią naszego serwisu.Fotolia