
Resoraki
Dlaczego chłopcy wolą samochody?
W dzieciństwie dziesiątki resoraków, garaże z klocków lego i szaleńcze wyścigi zabawkowymi autami po dywanikach w ulice. Potem zdalnie sterowane samochody i samoloty, a wreszcie – w dorosłości – najważniejszy cel: zdobyć wymarzoną „furę”. Oto typowy obraz życia przeciętnego faceta. Ale dlaczego chłopcy tak bardzo uwielbiają samochodziki czy prace techniczne?
Stereotyp wygląda następująco: mali chłopcy bawią się autami, małe dziewczynki lalkami. Niektórzy twierdzą, że to zjawisko bardzo krzywdzące dla dzieci i pora je jak najszybciej zmienić. Tylko czy rzeczywiście jest to uzasadnione?
Nie da się oczywiście zaprzeczyć, że za wszystkim stoją w olbrzymim stopniu wzorce kulturowe i przejęte w spadku po tysiącach kolejnych pokoleń role społeczne obu płci. W prastarych czasach podział pomiędzy mężczyznami a kobietami był dość konkretny: kiedy one wychowywały potomstwo i przygotowywały strawę, oni wyprawiali się na długie polowania w poszukiwaniu pożywienia, a po powrocie naprawiali i ulepszali jaskinie. To oczywiście wymagało stworzenia odpowiednich narzędzi. Mówiąc w olbrzymim uproszczeniu – skłonności techniczne mężczyźni odziedziczyli po swoich prehistorycznych przodkach. To jednak tylko jedno, i to bardzo symboliczne wytłumaczenie.
Auto zabawki
Mówiąc o uwarunkowaniach kulturowych warto też wspomnieć o wzorcach obserwowanych przez dziecko u rodziców. Zwykle to mężczyzna wykonuje w domu wszelkiego rodzaju prace techniczne i wymagające siły lub sprawności fizycznej zadania, on też przeważnie jest „panem i władcą” rodzinnego auta. Oczywiście nie jest to reguła, ale nawet w najbardziej partnerskich związkach dają się dostrzec pozostałości takiego podziału ról. A trzeba pamiętać, że zmysł obserwacji dzieci mają rozwinięty wyjątkowo dobrze.
Czytaj więcej