Zabawki dla dzieci

Historia LEGO

Baw się dobrze! Krótka historia Lego.

Któż nie bawił się kiedyś drewnianymi klockami? Większość z nas nigdy nie zapomni, ile wspaniałej radości potrafiły dostarczyć proste, pomalowane w podstawowe kolory sześciany, walce czy ostrosłupy. Te pozytywne emocje doskonale znał też pewien duński cieśla.

Ole Kirk Christiansen, bo o nim właśnie mowa, swoją fabrykę zabawek założył 12-go października 1932 roku. Początkowo w niewielkim warsztacie stolarskim powstawały – bardzo wówczas popularne – wozy strażackie, rozmaite figurki i lalki, kaczuszki na kołach oraz klasyczne drewniane klocki. Szczęście nie sprzyjało niestety przedsiębiorczemu Duńczykowi. Jego fabryczkę dwukrotnie ogarnął pożar, który doszczętnie spalił wszystkie materiały i wyroby. Poza tym - klienci nie byli specjalnie entuzjastycznie nastawieni do produkowanych zabawek, zarzucając im nadmiar sztampy i „nijakości”.

Ale Christiansen się nie poddawał. Stale pracował nad nowymi pomysłami, kierując się mottem „tylko najlepsze jest wystarczająco dobre”. Wreszcie doznał olśnienia – a gdyby tak typowe klocki można było ze sobą łączyć? Okazało się, że wystarczy na ściankach normalnego elementu dodać niewielkie wypustki oraz odpowiadające im otworki. Tak właśnie powstało Lego.

Dziś Lego jest marką rozpoznawalną na całym świecie. Przedsiębiorstwo, które przez lata z małego zakładu wyrosło na potężny koncern, jest czwartym pod względem wielkości producentem zabawek na świecie! Sama nazwa firmy narodziła się jeszcze w 1934 roku, na długo przed powstaniem ukochanych przez dzieci i dorosłych klocków. Słowo „Lego” pochodzi z języka duńskiego i wywodzi się od hasła „leg godt”, czyli „baw się dobrze”. Co ciekawe, ten sam wyraz występuje też w Łacinie i oznacza… „składać” (lub „wybierać”).

Czytaj więcej
Miś

Miś prawdę Ci powie

Chcesz poznać historię najciekawszych zabawek? Dowiedzieć się w jaki sposób kreatywnie bawić się z dziećmi. Które zabawki są bezpieczne i jak je rozpoznać? Jeżeli choć na jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś "TAK", oznacze to, że powinieneś zapoznać się z treścią naszego serwisu.Fotolia