
Puzzle 3D
Wraz z rozwojem techniki rozwijały się także puzzle. Z czasem mahoniowy podkład zastąpiono tańszą w produkcji i łatwiejszą w obróbce tekturą, nowoczesne maszyny drukarskie pozwoliły na drukowanie obrazów o najwyższej jakości kolorów i stopniu odwzorowania szczegółów, zaś specjalne prasy umożliwiły błyskawiczne wycinanie wyjątkowo drobnych i skomplikowanych kształtów.
Współczesne puzzle nie są już zestawem kilku prostych fragmentów. Typowa plansza przeznaczona dla dzieci składa się przeważnie z 10, 25, 50 lub 100 elementów, zaś wersja dla dorosłych zawiera ich od 500 do ponad 2 000. Największe seryjnie produkowane puzzle mają aż 32 256 części i ważą 17 kilogramów! Miłośnicy puzzli na całym świecie zrzeszają się dziś w klubach, organizują zawody w ich układaniu, a nawet biją Rekordy Guinnessa. Prosty pomysł osiemnastowiecznego kartografa zrobił więc zaiste oszałamiającą karierę.
Dziś klasyczna łamigłówka znów zyskuje nowe życie. Dzięki osiągnięciom nowoczesnej technologii puzzle z powodzeniem przenoszą się do wirtualnej rzeczywistości. W Internecie funkcjonuje niezliczona liczba stron, na których można je układać wprost na ekranie komputera.
Czy to w formie klasycznej, czy też komputerowej – puzzle jednak niezmiennie dostarczają wspaniałej zabawy. Są też nieocenioną pomocą w wychowaniu dziecka. Według naukowców wspólne układanie puzzli przez rodziców i ich pociechy sprzyja zacieśnianiu wzajemnych więzi oraz pozytywnie wpływa na sposób komunikacji pomiędzy nimi.
Puzzle uczą także logicznego myślenia, rozwijają spostrzegawczość i postrzeganie kolorów oraz kształtów. Doskonale wpływają także na wyobraźnię przestrzenną. Amerykańskie badania wykazały, że dzieci, które często bawiły się puzzlami, w późniejszym życiu lepiej radzą sobie z wszelkimi czynnościami technicznymi oraz zadaniami w mniejszym lub większym stopniu opartymi na regułach i operacjach matematycznych.
John Spilsbury – Anglik, który stworzył puzzle – byłby z pewnością dumny z ich oszałamiającej kariery. Cieszyłby się zapewne też z tego, że dziś dzięki jego wynalazkowi miliony dzieci (i dorosłych!) na całym świecie uczą się i rozwijają poprzez wspaniałą zabawę. O to przecież chodziło od samego początku.
Powrót